İHRACAT RAKAMLARI (BİN USD)
English

2014 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

DOLAŞIM VE MENŞE BELGELERİ İHRACATÇILAR BİRLİĞİNCE SATIŞ VE ONAYI BAŞLADI...

TİM, Rusya'ya BGH kapsamında yapılacak ihracatta tek yetkili oldu

GIDA PROJESİ KAPSAMINDA KATILIMCI FİRMALAR FAS'TA GIDA SEKTÖRÜNDEKİ İHRACAT POTANSİYELİNİ YERİNDE İNCELEDİ...

TRABZON TATLARI ABU DHABİ SIAL MIDDLE EAST FUARINDA BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI.

2014 Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri - Ödül Töreni Hk.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: 3. İpekyolu İşadamları Zirvesi, 500 milyar dolar ihracat hedefimize büyük katkısı olacak

ebirlik
Bu bölümdeki içeriği görebilmek için bilgisayarınıza Adobe Flash Player yükleyiniz.
» Merkez Bankası
Döviz Kurları
HAVA DURUMU » tüm şehirler
°C Trabzon, Türkiye
HABERLER
SİRKÜLER
BASIN BÜLTENLERİ

GIDA PROJESİ KAPSAMINDA KATILIMCI FİRMALAR FAS'TA GIDA SEKTÖRÜNDEKİ İHRACAT POTANSİYELİNİ YERİNDE İNCELEDİ...

Ekonomi Bakanlığımızın koordinatörlüğü ve Birliğimiz organizasyonunda yürütülen “Trabzon Gıda Kümesi - Trabzon İli Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmaların İhracata Odaklanması” Projesi kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız ile uluslararası gıda sektörü için gelişime müsait olan ve gelişmekte olan bir ülke olarak potansiyel arz eden Fas'ın Kazablanka kentine yönelik bir ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirilerek inceleme ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

TRABZON TATLARI ABU DHABİ SIAL MIDDLE EAST FUARINDA BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI.

Ekonomi Bakanlığımız koordinasyonunda Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz tarafından yürütülen “Trabzon Gıda Kümesi” adlı UR-GE projesi kapsamında yer alan firmalarla birlikte 24-26 Kasım 2014 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi emirliğinde düzenlenen Gıda sektöründe faaliyet gösteren profesyonelleri bir araya getiren SIAL Middle East fuarına katılım sağlanmıştır. Orta Doğu Bölgesinin önde gelen gıda fuarları arasında yer alan fuara 50 ülkeden 1.000 yakın firma ve 15 bin ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiştir.

TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNE SAĞLANACAK DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARAR

Ekonomi Bakanlığınca 94/6401 sayılı İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kararına istinaden hazırlanan ekli “Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları Hakkında Karar”ın kabulüne karar verilmiştir.

TARIMSAL ÜRÜNLERDE İHRACAT İADESİ YARDIMLARINA İLİŞKİN KARAR

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunca; Ekonomi Bakanlığının 5/11/2013 tarihli ve 72569 sayılı yazısı dikkate alınarak; 94/6401 sayılı İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kararına istinaden hazırlanan ekli “Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Karar”ın kabulüne, karar verilmiştir.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ - RUSYA FEDERASYONU KUZEY OSETYA ALANIA CUMHURİYETİ ve DAĞISTAN CUMHURİYETİ TİCARET FORUMUNUN ARDINDAN..

Rusya Federasyonu'ndan Kuzey Osetya-Alania ve Dağıstan Cumhuriyetlerinden üst düzey devlet erkanı ile ithalatçı firmaların katılımı ile gerçekleşen programa, özellikle TR90 Doğu Karadeniz bölgesinden kurum-kuruluş ve firmalardan önemli ölçüde ilgi gösterilmiştir.

RUSYA FEDERASYONU'NA BİTKİSEL ÜRÜN İHRAÇ EDEBİLECEK FİRMA LİSTELERİ İÇİN BİLGİLER HK.

Rusya Federasyonu'na yaş meyve sebze ve kuru gıda ihracatı yapabilecek firmalara ilişkin listeler güncellenmiştir.

SIAL- PARİS 2014 ULUSLARARASI GIDA FUARI

İstanbul Ticaret Odası'ndan alınan yazıda, 19-23 Ekim 2014 tarihleri arasında Fransa'nın Paris kentinde düzenlenecek olan “SIAL 2014 Uluslararası Gıda Fuarı”nın Türkiye milli katılım organizasyonunu gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

ENERJİ VERİMLİ SANAYİ PROJESİ

Bakanlık, enerji verimliliğini artıran projelere yatırımı yapan sanayicileri, yatırımın yapıldığı bölgeye bakılmaksızın 5. bölgeye yapılan yatırımlardan faydalandıracak.

TİM ile ENİGMA işbirliği ile ihracatçılara indirimli risk ölçüm imkanı

Türkiye İhracatçılar Meclisi ile risk değerlendirme kuruluşu Enigma firması arasında yapılan işbirliği çerçevesinde ihracatçılar, ticaret yaptığı kişi ve kurumların gerçek finansal güvenilirlik ve risk ölçüm analiz raporlarını indirimli edinebilecek.

2013/4 SAYILI TARIMSAL ÜRÜNLERDE İHRACAT İADESİ KARARI UYGULAMA USUL VE ESASLARI

Bilindiği üzere, 2013/4 sayılı "Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu Kararı”nın, 21/06/2013 tarih 28684 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği daha önce sirkülerimiz ile ihracatçılarımıza duyurulmuştu.

RUSYA FEDERASYONU ST. PETERSBURG PERAKENDE SEKTÖRÜ VE POTANSİYEL HIZLI TÜKETİM MADDELERİ YERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI

Rusya Federasyonu'nun 13 milyon nüfusa ve 1.677.690 kilometrekarelik yüzölçüme ile ikinci büyük kenti olan St. Petersburg pazar araştıra raporu.

KAZBEGY-VERHNİ LARS KAPISINDAN RUSYA FEDERASYONU'NA YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATI

Halen Rusya Federasyonu‘na yaş meyve sebze ihracatı yapma hakkına sahip olan akredite edilmiş firmalar, Rusya Federasyonu Kafkasya Bölgesine açılan kara sınır kapısı Kazbegi-Verhni-Lars Gümrük kapısından Rusya Federasyonu'na Yaş Meyve Sebze İhracatı yapabilme olanağına sahip olmuştur.

TÜRK EXİMBANK TARAFINDAN YENİ UYGULAMALAR VE KREDİLER HK.

20 Mayıs 2013 tarihinde düzenlenen ortak bir basın bülteni ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından ihracatçılara yeni imkanlar sunan kararlar açıklanmıştır.

2009/5 SAYILI TEBLİĞ UYGULAMA USUL ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda; 2009/5 sayılı Tebliğin Uygulama Usul ve Esaslarının bazı maddelerinde Müsteşarlık Makamının 03/05/2013 tarih 2013/457 sayılı Onayı ile bazı değişiklerin yapıldığı belirtilmiştir.

TÜRKİYE-GÜNEY KORE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI

Ülkemizle Güney Kore arasında yürütülen STA müzakereleri sonucunda 1 Ağustos 2012 tarihinde Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ve Koreli muhatabı Sayın Taeho Bark tarafından imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ve Kore Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Çerçeve Anlaşma” (Çerçeve Anlaşma) ile “Türkiye Cumhuriyeti ve Kore Cumhuriyeti Arasında Mal Ticareti Anlaşması” (Mal Ticareti Anlaşması)'nın iç onay işlemleri Taraflarca tamamlanmış olup; Anlaşmalar 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girecektir.

KAZAKİSTAN GTS

GTS kapsamındaki ürünlerde "Form A Menşe Belgesi" düzenlenmesi kaydı ile gümrük vergilerinden %25 oranında indirim yapılacağı bildirilmekte...

KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİNCE BÖLGEYE İTHALATTA SEVK ÖNCESİ İNCELEME UYGULAMASI BAŞLATILDI

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin (KIBY) bölgeye gerçekleştirilen ithalatta "Sevk Öncesi İnceleme” uygulamasını kesin olarak başlattığı ve ihracatçıların ihraç mallarının sevk etmeden önce, yetkilendirilmiş Bureau Veritas ile SGS gözetim şirketlerinden uygunluk belgesi edinmeleri gerektiği daha önce kayıtlı sirkülerimiz ile duyurulmuştu.

GÜMRÜKLERDE NAKİT KONTROLLERİ HAKKINDA (2013/1) SAYILI GENELGE

Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü'nün 2013/1 Sayılı Gümrüklerde Nakit Kontrolleri Genelgesi yayımlanmıştır. Söz konusu genelgeye ekli dosyadan ulaşabilirsiniz.

FUTURALLIA İSTANBUL 2013- 18. ULUSLARARASI İŞ GELİŞTİRME FORUMU

Futurallia, KOBİ'lere yönelik uluslararası matchmaking ve iş geliştirme platformudur. 2 gün boyunca firmaların, önceden ayarlanmış yüz yüze ikili görüşmelerde bulunacağı ve katılan diğer kuruluşlar ve firmalarla networking ve görüşme imkanı bulacağı uluslararası bir organizasyondur. Bugüne kadar toplamda 17 adet Futurallia İş Forumu gerçekleştirilmiştir. 18. Forum bu sene İstanbul'da düzenlenecektir.

BAZI TARIM ÜRÜNLERİNİN İHRACATINDA VE İTHALATINDA TİCARİ KALİTE DENETİM TEBLİĞİ

BAZI TARIM ÜRÜNLERİNİN İHRACATINDA VE İTHALATINDA TİCARİ KALİTE DENETİMİ TEBLİĞİ (ÜRÜN GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ: 2013/21)'NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (ÜRÜN GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ: 2013/25), 05/02/2013 tarih ve 28550 sayılı Resmi Gazetede: yayımlanmış bulunmaktadır.

TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ HAKKINDA

4 Eylül 2012 Salı tarih ve 28401 sayılı resmi gazetede yayımlanan...

TİM ve HALKBANK KOBİ İHRACAT SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATTI...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Halkbank 22/06/2012 tarihinde imzaladıkları "2023 hedef 500 milyar dolar KOBİ İhracat Seferberliği” protokolüyle ihracatçılara büyük finansal kolaylıklar sağlayacak uygulamaları hayata geçirdi.

ORGANİK TARIM DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ HAKKINDA

12 Haziran 2012 tarih ve 28321 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan mevzuat ekte yer almaktadır.

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNE DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILMASI HAKKINDA TEBLİĞ HAKKINDA

12 Haziran 2012 tarih ve 28321 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan mevzuat ekte yer almaktadır.

İYİ TARIM UYGULAMALARI DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ HAKKINDA

12 Haziran 2012 tarih ve 28321 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan mevzuat ekte yer almaktadır.

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNİN İHRACAT ŞAMPİYONLARINA ÖDÜLLERİ BAŞBAKAN YARDIMCISI TARAFINDAN TAKDİM EDİLDİ.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2013 yılı verilerine göre hazırlanan Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçı firma sıralamasında Trabzon ilimizden 9 ihracatçı firma ve Rize ilinden de 2 ihracatçı firma yer almaktadır.

TRABZON'UN TATLARI DUBAİ'DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Ekonomi Bakanlığımızın koordinatörlüğü ve Birliğimiz organizasyonunda yürütülen “Trabzon Gıda Kümesi - Trabzon İli Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmaların İhracata Odaklanması” Projesi kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız ile uluslararası gıda sektörünün en önde gelen buluşma noktası olan ve Dünyanın en büyük gıda fuarı olan “GULFOOD DUBAİ 2014” fuarına ziyaret gerçekleştirilerek inceleme ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatçıları Rusya'nın Stavropolve Pyatigorsk Kentlerindeyapılan Görüşmelerden Umutla Döndü

Ekonomi Bakanlığımız koordinasyonu ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz organizasyonunda 10-14 Kasım 2013 tarihleri arasında Rusya Federasyonu'nun Bölgemize yakınlık avantajına sahip olan Bölgelerinden; Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi merkezi illeri olan Stavropol ve Pyatigorsk kentlerine yönelik ticaret heyeti programı düzenlenmiştir.

DKİB'den İhracatçılar Büyük Müjde

RUSYA FEDERASYONU'NA YÖNELİK İHRACATTA ÇIĞIR AÇACAK, BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI SİSTEMİ DKİB'İN ÖNERDİĞİ RUSYA FEDERASYONU'NUN ÜLKEMİZE YAKIN EN ÖNEMLİ KAPILAR I OLAN TUAPSE LİMAN GÜMRÜK İDARESİ İLE KAZBEGİ-VERHNİ LARS KARA SINIR KAPISINDA KURULUYOR.

Çay Firmaları Rusya'dan Umutla Döndü

DKİB TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN UR-GE PROJESİ KAPSAMINDA MOSKOVA'DA DÜZENLENEN “WORLD FOOD MOSCOW” FUARINA KATILAN ÇAY İMALATÇILARI, TÜRK ÇAYINA OLAN İLGİDEN MEMNUN KALARAK RUSYA PAZARINA ODAKLANMA KARARI ALDI

Dış Ticarette Ödeme ve Teslim Şekilleri ile Dış Ticarette Finansman Yöntemleri Semineri

DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ 2013 YILI EĞİTİM PROGRAMLARINA DIŞ TİCARETTE ÖDEME VE TESLİM ŞEKİLLERİ İLE DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN YÖNTEMLERİ SEMİNERİ İLE BAŞLADI

Türk Çayı İhracat Atağında !!!

TÜRK ÇAYI İHRACAT ATAĞINDA !!!
İLK ADIM: RUSYA PAZARI
TALEPLER
HEYETLER
FUARLAR
EĞİTİMLER

T.C. Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Talepler Bülteni

Dış Talepler Bülteni Sayfamızı görebilmeniz için kayıtlı olduğunuz İhracatçı Birliğinden almış olduğunuz Birlik Kayıt Sicil Numaranızı ve Vergi Numaranızı aşağıdaki forma yazmanız yeterli olacaktır.

İhracat Bilgi Platformu

Ticari Talep Eşleştirme (TTE) hizmeti Türk ihracatçıları ile yabancı ithalatçıların elektronik ortamda bir araya getirilmesini amaçlamaktadır. Ticari Talep Eşleştirme sisteminde hem alım, satım ve işbirliği taleplerinizi girebilir hem de yabancı firmaların taleplerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca e-posta aboneliği sayesinde ilgilendiğiniz ürün grubuyla ilgili bir talep girildiğinde e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ticaret ve Alım Heyetleri

Ekonomi Bakanlığımızca hazırlanan ticaret, alım heyetleri ve diğer faaliyetlere ait bilgilerin yer aldığı web sitesi

Rusya Federasyonu Stavrapol ve Pyatigorsk Ticaret Heyeti Hk.

10-14 Kasım 2013
Hedef Ülke: Rusya Federasyonu (Stavrapol & Pyatigorsk)
Organizatör: DKİB

İran-İsfahan Ticaret Heyeti Hk.

19-23 Mayıs 2013
Hedef Ülke: İran (İsfahan)
Organizatör: TİM

Milli ve Bireysel Düzeyde İştirak Edilecek Fuar ve Organizasyonlar

Ekonomi Bakanlığımızca hazırlanan Milli ve Bireysel Düzeyde İştirak Edilecek Fuar ve Organizasyonların listeleri bilgilerinin yer aldığı web sayfası.

.

2014 Yılı Dış Tİcaret Eğitim Programları

2014 yılı eğitim programlarının ihtiyaçlarınız doğrultusunda planlanabilmesi için aşağıdaki eğitim programına katılım talep formunun doldurulması siz firmalarımızdan gelen talepleri en etkin şekilde değerlendirebilmemizi ve eğitimde ihtiyaçların yüksek verimlilikle gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Tarih : 16 Mayıs 2013
Saat:09:30- 16:30
Yer : Trabzon

İhracatta Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları Eğitim Semineri

Tarih: 21 Şubat 2013
Saat: 09:15-17:30
Yer: Trabzon
Ücretsiz e-bültenimize kaydolun, gelişmelerden haberdar olun
Şubat / 2011
 
19 14:00
At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum
22 10:00 Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus
24 11:00 Nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna
25 13:30 Vo eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum